Реформування ринку пиломатеріалів в Україні

Продаж пиломатеріалів на вітчизняному ринку десятки років практично не контролювався державними органами. Вартість товару самостійно визначали деревообробні підприємства та лісозаготівельні господарства. Тіньові домовленості гарантували збагачення окремих ділків та реалізацію дефіцитної сировини підприємцям, які погоджувалися на корупційну складову. При цьому державний регулятор не мав можливості моніторити ринкові механізми.

Реформування ринку пиломатеріалів в Україні

Реформа лісозаготівельної галузі, яка стартувала у 2019 році, продовжується і сьогодні. На черзі – трансформація українського ринку пиломатеріалів.

Правила продажу чи їх відсутність?

Голова асоціації «Біржові та електронні площадки» розглядає ринкові процеси, які призвели до проблем у лісовій галузі (детальніше на порталі https://www.epravda.com.ua/columns/2022/09/26/691882/_. Експерт зауважує, що реалізація пиломатеріалів практично ніколи не була регламентованою. Державні та приватні лісозаготівельні господарства самостійно визначали:

  • вартість продукції, знижки та гуртові ціни;
  • коло партнерів, потрапити в яке частіше за все було досить непросто;
  • умови продажу пиломатеріалів.

Такий формат провокував тіньові домовленості та розвиток корупції. Деякі вирубки були незаконними, що призводило до суттєвих збитків. Держава не отримувала мільйони гривень, які могли б витрачатися на розвиток галузі.

Демпінгові ціни державних лісгоспів

Менеджери лісозаготівельних господарств демпінгували, оскільки в них була можливість працювати без прибутку і навіть у збиток. Про нечесну конкуренцію на ринку пиломатеріалів неодноразового говорили представники приватних деревообробних підприємств. В них не було шансів втримати покупців, оскільки збиткова торгівля призводила до банкрутства. При цьому державні лісгоспи мали доступ до якісного лісу та могли утримувати порівняно низькі ціни (навіть нижче собівартості) тривалий час. В результаті формування цінових орієнтирів для цивілізованої ринкової торгівлі було зірване.

Новий формат реалізації пиломатеріалів

Навесні 2022 року ДАЛРУ прийняло рішення, яке переводило продаж пиломатеріалів на біржові майданчики. Тепер державні підприємства мають продавати сировину на товарно-сировинних біржах, що отримали відповідну ліцензію. Це гарантує:

реалізацію пиломатеріалів за ринковими цінами, оскільки тільки стартову вартість визначає продавець;

можливість для держави контролювати кількість та об’єми лотів, які виставляються на аукціон;

рівні шанси для всіх учасників ринку (взяти участь в електронних торгах можуть всі зареєстровані клієнти біржі).

Головні переваги електронних аукціонів

На біржових торгах пиломатеріали реалізуються за справедливими ринковими цінами. Це дозволяє лісгоспам ефективно працювати та отримувати значно більші прибутки. Приховати їх не вдасться, оскільки аукціони є публічними, а дані про учасників отримує державний регулятор. Тому податки в повному обсязі поступають до державного бюджету, що дає можливість відновлювати лісові площі та купувати необхідні матеріали.

Комментарии запрещены.